Race entrants

Finnmarksløpet 2019 FL1200 (30)    FL500 (69)    FL Junior (11)   
RNr Name / From     Class Status  
1. Thomas Wærner    Synnfjell, Torpa Norway NOR FL1200 Veteran (4)
2. Dag Broch    Tana Norway NOR FL500 Veteran (6)
3. Krister Höök    Tana Norway NOR FL500 Veteran (7)
4. Urho Ahomaa    Ivalo Finland FIN FL500 Rookie
5. Yngve Opgård    Alta Norway NOR FL500 Veteran (4)
7. Silvia Furtwängler    Rauland Norway NOR FL1200 Rookie (2)
8. Jana Henychova    Horni Maxow Czech Republic CZE FL1200 Veteran (3)
9. Sivert Kjøsnes    Torpa Norway NOR FL1200 Rookie (1)
10. Heinrich Lukk    Ahunapalu Estonia EST FL500 Rookie
12. Kari Thomassen    Alta Norway NOR FL500 Veteran (1)
14. Maren Lindahl    Øygardsgrend Norway NOR FL500 Rookie (1)
18. Heidi Johanne Havnås    NORD-TORPA Norway NOR FL500 Rookie
20. Dubelly Roland    Genève Swiss SWI FL1200 Rookie (1)
22. Mailin Jerijervi    SVANVIK Norway NOR FL500 Rookie (1)
23. Cato Bruvik    Valdres Norway NOR FL500 Rookie (1)
24. Mikal Lanes    Vadsø Norway NOR FL500 Veteran (3)
25. Juha Hokka    Hannukainen Finland FIN FL500 Veteran (1)
26. Siri Elisabet Holmelid    Leirsund Norway NOR FL500 Rookie (1)
27. Philip Ross    Edinburgh, Scotland Scotland SCO FL500 Veteran (1)
28. Ben Voigt    Langfjordbotn Germany GER FL1200 Veteran (6)
29. Nina Wivesoll Vollen    Elverum Norway NOR FL1200 Rookie (1)
30. Samuel Karlsson    Alta Sweden SWE FL500 Rookie
31. Elisabeth Edland    Nannestad Norway NOR FL500 Veteran (8)
32. Richard Diset    Pothus Norway NOR FL500 Rookie
34. Petter Jahnsen    Tufsingdal Norway NOR FL1200 Veteran (5)
35. Tove Sørensen    Tromsø Norway NOR FL1200 Veteran (19)
36. Oda Mortensen Ingstad    Oslo Norway NOR FL500 Rookie (1)
37. Jo Jøldal    Kongsberg Norway NOR FL1200 Veteran (5)
38. Julie Travadon Coutelier    Megève, France Swiss SWI FL500 Rookie (1)
39. Ole Johnny Holten    Alta Norway NOR FL500 Rookie (1)
40. Arnt-Magnus Gamst    Reisadalen Norway NOR FL500 Rookie
41. Matti Salmi    Nellim Finland FIN FL500 Veteran (2)
42. Jim-Ove Pedersen    Storslett Norway NOR FL500 Veteran (2)
43. Helene Sørensen    Bærum/Tana Norway NOR FL Junior Rookie (1)
44. Ole Wingren    Nykarleby Finland FIN FL500 Veteran (6)
45. Catherine Fontaine    Cheillé France FRA FL500 Rookie (2)
46. Marit Beate Kasin    Valdres, Notodden Norway NOR FL1200 Veteran (4)
47. Espen Sønvisen Bech    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (3)
48. Sanja Heikkila    Storslett Norway NOR FL500 Rookie (1)
49. Magnus Helstrøm    Kommelhaugen Norway NOR FL500 Rookie
52. Raine Niemi    Asikkala Finland FIN FL500 Rookie (1)
53. Christian Høy Knudsen    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (4)
54. Johan Väisänen    Kangos Sweden SWE FL500 Rookie (1)
55. Sven-Erik Gullbekk    Bergvang i Asker Norway NOR FL1200 Veteran (4)
56. Bernd Helmich    Alta Germany GER FL1200 Veteran (6)
57. Laila Arvola    Kvaløya Norway NOR FL500 Veteran (2)
60. Svein Kårtvedt    Nesseby Norway NOR FL500 Veteran (2)
61. Torkil Hansen    Tromsø Norway NOR FL1200 Veteran (4)
62. Michael Jeckel    Süssen Germany GER FL500 Veteran (2)
64. John Erik Eriksen    Hurdal Norway NOR FL1200 Veteran (2)
65. Mads Leiddal    Ål i Hallingdal Norway NOR FL500 Rookie (1)
66. Walter Kunz    Lidsjöberg Sweden SWE FL500 Rookie (1)
70. Linda Marie Monsen Vassdal    Longyearbyen Norway NOR FL500 Rookie (1)
72. Åsmund Snortheim    Glåmos Norway NOR FL500 Veteran (4)
73. Ronny Wingren    Socklot Finland FIN FL500 Veteran (6)
75. Bjørnar Hansen Østigård    Isfjorden Norway NOR FL500 Veteran (6)
76. Børge Johansen    Karasjok Norway NOR FL500 Veteran (2)
77. Tuva Almås    Stord Norway NOR FL500 Rookie (2)
78. Jan Kåre Heiberg    Gjøvik Norway NOR FL500 Veteran (2)
79. Steinar Kristensen    Alta/Jotka Norway NOR FL1200 Veteran (6)
80. Erika Zopf    Rovaniemi Finland FIN FL1200 Rookie (1)
82. Ronny Frydenlund    Brumunddal Norway NOR FL1200 Veteran (9)
83. Herlof Hammari    Øvre Alta Norway NOR FL500 Veteran (2)
84. Nora Själin    Storuman Sweden SWE FL1200 Rookie (2)
85. Emma Lockhart    Skurdalen Norway NOR FL500 Rookie (1)
86. Daniel Haagensen    Tomter Norway NOR FL500 Rookie (1)
87. Ivar Johan Sørli    Gratangen Norway NOR FL1200 Rookie (1)
88. Henriette Karlsen Brenna    Kvaløysletta Norway NOR FL Junior Rookie (1)
91. Andrè Fjørtoft Bjørnstad    Askim Norway NOR FL500 Rookie (1)
92. Monika Bøkestad    Bindal Norway NOR FL500 Rookie (1)
93. Christine Karijord    Junkerdal/Bodø Norway NOR FL500 Veteran (3)
94. Birgitte Næss    Nord Torpa Norway NOR FL1200 Veteran (4)
95. Stein Erik Opdahl    Rypefjord Norway NOR FL500 Rookie (1)
96. Petter Karlsson    Slussfors Sweden SWE FL1200 Veteran (4)
101. Kristian Walseth    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (8)
103. Roy-Åge Jensen Ugseth    Elvalandet Norway NOR FL1200 Veteran (7)
104. Britt-Johanne Rundhaug    Nordreisa Norway NOR FL500 Veteran (3)
105. Thibaut Branquart    Lambersart France FRA FL500 Rookie (1)
106. Mina Skjøthaug Karlstrøm    Langfjordbotn Norway NOR FL500 Rookie (4)
107. Jonny Beier    Tana Norway NOR FL500 Veteran (2)
109. Charlotte Nyheim Lambela    Skibotn Norway NOR FL500 Veteran (3)
110. Ronja Persson    Gäddede Sweden SWE FL Junior Veteran (2)
111. Mariell Kristensen    Fagerfjell Norway NOR FL Junior Rookie (1)
112. Ole Henrik Isaksen Eira    Alta Norway NOR FL Junior Veteran (2)
113. Jimmy Pettersson    Norderåsen, Östersund Sweden SWE FL500 Rookie
114. Silje Máret Somby    Karasjok Norway NOR FL500 Veteran (2)
115. Trannois Guy    Uriage France FRA FL500 Rookie
116. Heidi Vogel    Weischlitz Germany GER FL500 Rookie
117. Angela Wiatowski    Dannefeld Germany GER FL500 Rookie
118. Arnt Ola Skjerve    Jådåren Norway NOR FL1200 Veteran (8)
120. Harald Tunheim    Alta Norway NOR FL500 Veteran (22)
121. Roger Fossøy    Mortenhals Norway NOR FL500 Veteran (4)
122. Bernt Henriksen    Alta Norway NOR FL500 Rookie (1)
123. Anders Schanche    Hakadal Norway NOR FL500 Rookie
124. Jo Inge Fuglesteg    Valdres Norway NOR FL500 Rookie (1)
125. Egil Eliassen    Beisfjord Norway NOR FL500 Veteran (4)
128. Tom Frode Johansen    Furuflaten Norway NOR FL1200 Veteran (20)
129. Kine Skaugen    Næroset Norway NOR FL500 Rookie (1)
130. Erle Amalie Fuglesteg    Vaset Norway NOR FL500 Veteran (2)
134. Juho Ylipiessa    Kurtakko Finland FIN FL500 Veteran (2)
136. Maria Jøraholmen    Alta Norway NOR FL Junior Veteran (2)
137. David Aslaksen    Alta Norway NOR FL Junior Veteran (2)
138. Eirik Lindstad    Lillehammer Norway NOR FL Junior Rookie
140. Klara Fjellborg    Poikkijärvi Sweden SWE FL Junior Veteran (2)
142. Dallas Seavey    Willow USA USA FL1200 Veteran (1)
143. Mikael Jutila    Pedersöre Finland FIN FL1200 Veteran (9)
144. Hans Petter Harangen    Lakselv Norway NOR FL500 Rookie (1)
146. Hanna Lyrek    Alta Norway NOR FL500 Rookie (5)
147. Ida Krempig    Alta Norway NOR FL Junior Rookie (1)
148. Sunniva Tunheim    Alta Norway NOR FL Junior Rookie (1)

Number of race entrants:  110      (58 veterans, 52 rookies)

Norway 78   Finland 9   Czech Republic 1   Estonia 1   Swiss 2   Scotland 1   Germany 5   Sweden 8   France 3   USA 1