1. |
Jana Henychova
Horni Maxow
|
|
CZE |
FL1200 |
Veteran |
(3)
|
2. |
Taisto Torneus
Kauppinen
|
|
SWE |
FL500 |
Veteran |
(5)
|
3. |
Jonny Beier
Tana
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(2)
|
4. |
Sølvi Monsen
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(6)
|
5. |
Silvia Furtwängler
Rauland
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
6. |
Runar Terje Foslund
ALTA
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
8. |
Ingvild Lakseide Fossøy
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
9. |
Ole Johnny Holten
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
10. |
Kristian Walseth
Alta
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(8)
|
11. |
Marit Honerød Hoveid
Trondheim
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
12. |
Thomas Wærner
Synnfjell, Torpa
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(5)
|
13. |
Jan Tore Olsen
Nerskogen, Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
15. |
Terje Svendsrud
Konnerud
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
16. |
Johanne Sundby
Oslo, Maridalen
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
18. |
Geir-Ivar Vikholt
Kvæfjord
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
19. |
Liv Bjørsvik
Leveld
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
20. |
Silje Máret Somby
Karasjok
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(2)
|
23. |
Terje Erik Loftsgård
Sundbolien
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
24. |
Thorvild Dahlen
Lommedalen
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
25. |
Elisabeth Edland
Nannestad
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(8)
|
29. |
Maja Sellevoll
Storslett
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
30. |
Tomas Nyheim Lambela
Skibotn
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
31. |
Charlotte Nyheim Lambela
Skibotn
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
32. |
Merete Neset
Rauland
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
33. |
Marianne Dahlen
Tana
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(6)
|
34. |
Helene Sørensen
Bærum/Tana
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
35. |
Pinja Kristiina Korpela
Sør-Fron
|
|
FIN |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
36. |
Mathias Bergmo
Nordreisa
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(2)
|
37. |
Thor Magnus Fjæstad
Løten
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
|
38. |
Petter Jahnsen
Tufsingdal
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(5)
|
40. |
Jo Jøldal
Kongsberg
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(6)
|
41. |
Yngve Fagerli
Luksefjell
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(6)
|
43. |
Marit Beate Kasin
Valdres, Notodden
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(5)
|
44. |
Ola Martinsen
Langhus
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
45. |
Sven-Erik Gullbekk
Bergvang i Asker
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(4)
|
46. |
Torkil Hansen
Tromsø
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(4)
|
48. |
Tove Sørensen
Tromsø
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(19)
|
49. |
Ola Brennodden Sunde
Grimsbu
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(2)
|
50. |
Tom Frode Johansen
Furuflaten
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(21)
|
51. |
Michael Hess
Düren
|
|
GER |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
53. |
Katharina Koch-Hartke
Miekojärvi
|
|
GER |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
54. |
Solveig Kristine Kvam
Trondheim
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
55. |
Aron Andersson
Kiruna
|
|
SWE |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
56. |
Milos Gonda
Spisska Nova Ves
|
|
SVK |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
58. |
Alexander Schwarz
Inari
|
|
FIN |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
60. |
Marçal Rocias Palau
La Molina
|
|
CAT |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
61. |
Salva Luque
Pamplona. Spain
|
|
ESP |
FL1200 |
Rookie |
|
62. |
Julian Zufiaurre
Tafalla
|
|
ESP |
FL500 |
Rookie |
|
65. |
Emilie Guegan
Vitå, Sweden
|
|
FRA |
FL500 |
Rookie |
|
66. |
Philip Ross
Edinburgh, Scotland
|
|
SCO |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
67. |
John Erik Eriksen
Hurdal
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
68. |
Petter Karlsson
Slussfors
|
|
SWE |
FL1200 |
Veteran |
(5)
|
69. |
Claus Grennes
Gausdal
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
71. |
Ole Wingren
Nykarleby
|
|
FIN |
FL500 |
Veteran |
(6)
|
72. |
Ronja Persson
Gäddede
|
|
SWE |
FL Junior |
Rookie |
(3)
|
73. |
Ole Henrik Isaksen Eira
Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(2)
|
74. |
Jan Kåre Heiberg
Gjøvik
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(3)
|
75. |
Wolfgang Simon-Nilsen
Balsfjord
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
76. |
Torbjørn Helstrøm
Storvann
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
79. |
Bernd Helmich
Alta
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(7)
|
81. |
Jimmy Pettersson
Norderåsen, Östersund
|
|
SWE |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
82. |
Baltasar Gallardo Gonzalez
Pamplona
|
|
ESP |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
84. |
Amund Kokkvoll
Røros
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|
85. |
Espen Sønvisen Bech
Alta
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(3)
|
86. |
Birgitte Næss
Nord Torpa
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(4)
|
87. |
Ove Grytbak
Røros
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(4)
|
88. |
Berit Seljestokken
Florø og Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(6)
|
89. |
Marcin Harna
Komańcza
|
|
POL |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
90. |
Helene Gran Øverli
Tana/Ås/Sem
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
91. |
Ralph Johannessen
Dagali
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(9)
|
92. |
Solfrid Håkenstad
Beitostølen
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
93. |
Walter Kunz
Lidsjöberg
|
|
SWE |
FL500 |
Rookie |
(2)
|
95. |
Thomas Rosencrantz
Altajärvi
|
|
SWI |
FL1200 |
Veteran |
(11)
|
96. |
Katja Bosch
Albstadt
|
|
GER |
FL500 |
Rookie |
|
97. |
Kent-Gjøran Svendsen
Svappavaara
|
|
SWE |
FL500 |
Veteran |
(4)
|
98. |
Yngve Opgård
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(5)
|
100. |
Ronny Wingren
Socklot
|
|
FIN |
FL500 |
Veteran |
(7)
|
102. |
Cameron Noonan
London
|
|
GBR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
105. |
Svein Kårtvedt
Nesseby
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
106. |
Dubelly Roland
Genève
|
|
SWI |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
110. |
Mia Opsahl
Asker/ Tana
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(2)
|
113. |
Adrian Rønning Myrvang
Furnes/Tana
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
114. |
Arne Karlstrøm
Langfjordbotn
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(21)
|
115. |
Ben Marsden
Oxford
|
|
ENG |
FL500 |
Rookie |
(2)
|
117. |
Berit Astrid Utsi
Karasjok
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
119. |
Daniel Vollstedt
Puolanka
|
|
FIN |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
121. |
Ronja Schuchert
München
|
|
GER |
FL1200 |
Rookie |
(1)
|
122. |
Mikael Jutila
Pedersöre
|
|
FIN |
FL500 |
Veteran |
(10)
|
123. |
Hanna Lyrek
Alta
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(5)
|
124. |
Lars Hoffmann
Wesenberg / Gargnäs
|
|
GER |
FL500 |
Rookie |
|
125. |
Matti Salmi
Nellim
|
|
FIN |
FL500 |
Rookie |
(4)
|
126. |
Dre Langefeld
Asheville
|
|
USA |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
127. |
Maria Jøraholmen
Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(2)
|
128. |
Jiří Vondrák
Rudník
|
|
CZE |
FL500 |
Rookie |
|
129. |
Roman Habásko
Podbořany
|
|
CZE |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
130. |
Stefan Gross
KVALØYA
|
|
AUT |
FL500 |
Rookie |
|
131. |
Kjetil Kristoffersen
Tromsø
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(1)
|
133. |
Julie Travadon Coutelier
Megève, France
|
|
SWI |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
134. |
John Øivind Selmer
Porsgrunn
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(16)
|
135. |
Isabelle Travadon
Le Plan de la Tour
|
|
FRA |
FL500 |
Veteran |
(3)
|
137. |
Alf-Einar Hernes
Eidfjord
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(4)
|
138. |
Heike Kontermann
Arvidsjaur
|
|
SWE |
FL1200 |
Veteran |
(3)
|
139. |
Guro Krempig
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(3)
|
140. |
Magne Storstein
Reisadalen
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(6)
|
141. |
Tommy Theodorsen
Straumsbukta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(5)
|
143. |
Krister Höök
Tana
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(7)
|
144. |
Dallas Seavey
Willow
|
|
USA |
FL1200 |
Rookie |
(1)
|
145. |
Daniel Juillaguet
Septmoncel
|
|
FRA |
FL500 |
Veteran |
(4)
|
146. |
Simen Bækken
Gausdal
|
|
NOR |
FL1200 |
Rookie |
(1)
|
148. |
Åsmund Snortheim
Glåmos
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(4)
|
149. |
Jean Philippe Pontier
Moen Gård
|
|
FRA |
FL1200 |
Veteran |
(2)
|
150. |
Anette Jönsson
Teurajärvi
|
|
SWE |
FL500 |
Rookie |
|
151. |
Jason Fuller
Exeter, UK.
|
|
ENG |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
153. |
Iver Kolstad
Røros
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(2)
|
154. |
June Viktoria S. Mikkelsen
Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(1)
|
155. |
David Aslaksen
Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Rookie |
(2)
|
156. |
Mina Skjøthaug Karlstrøm
Langfjordbotn
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(5)
|
157. |
Martin Tae Hwan Tunheim
Alta
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(3)
|
158. |
Klara Fjellborg
Poikkijärvi
|
|
SWE |
FL Junior |
Rookie |
(3)
|
159. |
Marit Leinan Abrahamsen
ALTA
|
|
NOR |
FL Junior |
Veteran |
(3)
|
160. |
Harald Tunheim
Alta
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(22)
|
161. |
Sindre Kolstad Valan
Røros
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
162. |
Aleksandra Torgersen
Enebakk
|
|
NOR |
FL500 |
Rookie |
(1)
|
163. |
Helge Hoftun
Suldal
|
|
NOR |
FL500 |
Veteran |
(2)
|
164. |
Geir Idar Hjelvik
Molde
|
|
NOR |
FL1200 |
Veteran |
(3)
|
165. |
Mikael Sundström
Rovaniemi
|
|
FIN |
FL1200 |
Rookie |
(2)
|