Finnmarksløpet

Webshop

Race entrants

Finnmarksløpet 2020 FL1200 (37)    FL600 (78)    FL Junior (3)   
RNr Name / From     Class Status  
1. Terje Svendsrud    Konnerud Norway NOR FL600 Veteran (3)
2. Urho Ahomaa    Ivalo Finland FIN FL600 Rookie
3. Matti Salmi    Nellim Finland FIN FL600 Veteran (2)
4. Alexander Rode    Tengen Germany GER FL600 Rookie
5. Antti Hokka    Kittilä Finland FIN FL600 Rookie
6. Sofia Berger    Nordreisa Norway NOR FL Junior Rookie
7. Jonny Beier    Tana Norway NOR FL600 Veteran (2)
8. Krister Höök    Tana Norway NOR FL600 Veteran (7)
9. Peter Kay-Kujawski    Ringwood Great Britain GBR FL600 Veteran (1)
10. Åse Østvold    Stange/Alta Norway NOR FL1200 Rookie (1)
11. Jo Jøldal    Kongsberg Norway NOR FL600 Rookie (5)
12. Keijo Korpela    Harpefoss Finland FIN FL600 Rookie
13. Ingrid Skålid Von Der Fehr Amundsen    Svelvik Norway NOR FL600 Rookie
14. Øistein Sørensen    Kolsås Norway NOR FL600 Rookie
15. Petter Jahnsen    Tufsingdal Norway NOR FL1200 Veteran (5)
16. Kent-Gjøran Svendsen    Tromsdalen Sweden SWE FL600 Veteran (2)
17. Bernt Henriksen    Stabbursnes Norway NOR FL600 Veteran (1)
18. Tore Albrigtsen    Tromsø Norway NOR FL1200 Veteran (12)
19. Bernhard Schuchert    Sassenberg Germany GER FL1200 Veteran (14)
20. Silje Máret Somby    Karasjok Norway NOR FL600 Veteran (2)
21. Cato Myhre    Melhus Norway NOR FL600 Rookie
22. Tove Sørensen    Tromsø Norway NOR FL1200 Veteran (19)
23. Torkil Hansen    Tromsø Norway NOR FL1200 Veteran (4)
24. Silvia Furtwängler    Rauland Norway NOR FL1200 Rookie (2)
25. Silje Holmen Larsen    Nordreisa Norway NOR FL600 Veteran (3)
26. Tom Erik Langegård    Vikersund Norway NOR FL600 Rookie
27. Sølvi Monsen    Alta Norway NOR FL600 Veteran (5)
28. Raine Niemi    Asikkala Finland FIN FL600 Veteran (1)
29. Riku Setälä    Luosu Finland FIN FL600 Rookie
30. Johan Väisänen    Kangos Sweden SWE FL600 Veteran (1)
31. Rebord Pascal    Ardon Swiss SWI FL600 Rookie
32. Inger-Marie Haaland    Rollag Norway NOR FL1200 Veteran (4)
33. Jørn Roger Strifeldt    Alta Norway NOR FL600 Veteran (2)
34. Arnt-Magnus Gamst    Reisadalen Norway NOR FL600 Rookie
35. Hanna Lyrek    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (5)
36. Daniel Juillaguet    Septmoncel France FRA FL600 Veteran (2)
37. Elisabeth Edland    Nannestad Norway NOR FL600 Veteran (8)
38. Christine Karijord    Junkerdal/Bodø Norway NOR FL600 Veteran (3)
40. Gaynor Leeper    London England ENG FL600 Rookie
41. Runar Terje Foslund    ALTA Norway NOR FL600 Rookie
42. Tomas Nyheim Lambela    Skibotn Norway NOR FL1200 Rookie (3)
43. Arnt Ola Skjerve    Jådåren Norway NOR FL1200 Veteran (8)
44. Ole Johnny Holten    Alta Norway NOR FL1200 Rookie (1)
45. Trine Soleng Nedregård    Junkerdal Norway NOR FL600 Rookie
46. Walter Kunz    Lidsjöberg Sweden SWE FL600 Veteran (1)
47. Grzegorz Linda    Łówcz Górny Poland POL FL600 Rookie
48. Ben Voigt    Langfjordbotn Germany GER FL1200 Veteran (6)
49. Bernd Helmich    Alta Germany GER FL1200 Veteran (6)
50. Geir Wiik    Brandbu Norway NOR FL600 Veteran (8)
51. Victor Halvorsen    Alta Norway NOR FL600 Veteran (1)
52. Roy-Åge Jensen Ugseth    Elvalandet Norway NOR FL1200 Veteran (7)
53. Sebastian Plur Nilssen    Brøttum Norway NOR FL1200 Rookie (1)
54. Inge Bugge Knudsen    Vestre Gausdal Norway NOR FL600 Rookie
55. Michael Shelkovin    Moscow Russia RUS FL600 Veteran (1)
56. Daniel Haagensen    Tomter Norway NOR FL600 Veteran (1)
57. Siri Christine Fredriksen    Lismarka Norway NOR FL600 Rookie
58. Marte Stensland Jørgensen    Alvdal Norway NOR FL1200 Rookie (2)
59. Mats Pettersson    Kiruna Sweden SWE FL1200 Veteran (5)
60. Steinar Kristensen    Alta/Jotka Norway NOR FL1200 Veteran (6)
61. Berit Seljestokken    Florø og Alta Norway NOR FL600 Veteran (4)
62. Arne Karlstrøm    Langfjordbotn Norway NOR FL1200 Veteran (21)
63. Richard Diset    Pothus Norway NOR FL600 Rookie
64. Petter Karlsson    Slussfors Sweden SWE FL1200 Veteran (4)
65. Roger Fossøy    Alta Norway NOR FL600 Veteran (4)
66. Irene Furulund    Jøraholmen Norway NOR FL600 Rookie
67. Cato Bruvik    Valdres Norway NOR FL600 Veteran (1)
68. Ola Bromseth    Alta Norway NOR FL600 Rookie
69. Ola Martinsen    Sørskogbygda Norway NOR FL1200 Veteran (1)
70. Nikolai Olsen    Hammerfest Norway NOR FL600 Rookie
71. Marit Beate Kasin    Valdres, Notodden Norway NOR FL1200 Veteran (4)
72. Ralph Johannessen    Dagali Norway NOR FL1200 Veteran (8)
73. Yngve Opgård    Alta Norway NOR FL600 Veteran (4)
74. Heike Kontermann    Arvidsjaur Sweden SWE FL600 Veteran (2)
75. Mikael Sundström    Rovaniemi Finland FIN FL1200 Rookie (2)
76. Mikael Jutila    Pedersöre Finland FIN FL1200 Veteran (9)
77. Lars-Terje Larsen    Gausdal Norway NOR FL600 Rookie
78. Dan Ditlefsen    Gausdal Norway NOR FL1200 Rookie (1)
79. Sven-Erik Gullbekk    Bergvang i Asker Norway NOR FL1200 Veteran (4)
80. Kristian Walseth    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (8)
81. Terje Erik Loftsgård    Sundbolien Norway NOR FL600 Veteran (1)
82. Helene Strøm    ALTA Norway NOR FL600 Rookie (1)
83. Karin Bergbjørn    Skjomen Norway NOR FL600 Rookie
84. Jan Kåre Heiberg    Gjøvik Norway NOR FL600 Veteran (2)
85. Malin Strid    Gargnäs Sweden SWE FL600 Rookie
86. Toni Wachs    Meltaus Finland FIN FL1200 Rookie
87. Ronny Wingren    Socklot Finland FIN FL1200 Rookie (6)
88. Erik Martinez    Le Vernet France FRA FL600 Rookie (1)
89. Bjørn-Hugo Kristoffersen    Tana Norway NOR FL600 Veteran (6)
90. Harald Tunheim    Alta Norway NOR FL1200 Veteran (22)
91. Samuel Karlsson    Alta Sweden SWE FL600 Rookie
92. Emma Forsell    Skurdalen Norway NOR FL600 Veteran (1)
93. Lasse Austgarden    Melhus Norway NOR FL1200 Veteran (2)
94. Kjell Løken    Nordreisa Norway NOR FL600 Veteran (4)
95. Ove Grytbak    Røros Norway NOR FL600 Veteran (3)
96. Ørnulf Jacobsen    Sørøya Norway NOR FL600 Veteran (4)
97. Aron Andersson    Kiruna Sweden SWE FL600 Rookie
98. Tarjei Eilefsen    Luksefjell Norway NOR FL600 Rookie
99. Espen Burger    Svanvik norwegen Norway NOR FL Junior Rookie
100. Isabell Baumann    Hurdal Norway NOR FL600 Rookie
101. Ben Marsden    Oxford England ENG FL600 Veteran (1)
102. Per Weddegjerde    Sunnmøre Norway NOR FL600 Veteran (9)
103. Michael Hess    Düren Germany GER FL600 Veteran (1)
104. Michael Kirchner    Haltern Germany GER FL600 Rookie
105. Elaine Brown    Alta Norway NOR FL600 Rookie
106. Eline Stette Tennfjord    Skodje Norway NOR FL600 Veteran (1)
107. Lars Monsen    Østfold Norway NOR FL1200 Veteran (5)
108. Andreas Ziltener    Vorderthal Swiss SWI FL600 Rookie
109. Tommy Theodorsen    Straumsbukta Norway NOR FL1200 Rookie (5)
110. Ronja Persson    Gäddede Sweden SWE FL Junior Veteran (2)
111. Jørn Johannessen    Mellanstrõm Norway NOR FL600 Veteran (1)
112. Jon Olav Borgebund    Råde Norway NOR FL1200 Veteran (2)
113. Heidi Johanne Havnås    NORD-TORPA Norway NOR FL600 Rookie
114. André Meiner-Madsen    Gørløse Denmark DEN FL600 Rookie
115. Jacobine Langstein    Tomrefjord Norway NOR FL600 Rookie
116. Lionel Clauser    Pohjasperä Finland FIN FL600 Rookie
117. Bente Sofie Alhaug    Oslo Norway NOR FL600 Rookie
118. John Øivind Selmer    Porsgrunn Norway NOR FL600 Veteran (16)
119. Thomas Rosencrantz    Altajärvi Swiss SWI FL1200 Veteran (11)

Number of race entrants:  118      (66 veterans, 52 rookies)

Norway 80
Finland 11
Germany 6
Great Britain 1
Sweden 10
Swiss 3
France 2
England 2
Poland 1
Russia 1
Denmark 1